Başlarken;


Şehir merkezine 55 km mesafede bulunan beldemiz Sivas’ın kuzeyinde bulunan 2552 metre yükseklikteki Yıldız Dağı’nın güney eteğinde kurulmuştur. Yıldızeli ilçesine bağlı bir yerleşim birimi iken 1992 yılında yapılan yerel seçimlerle Belde statüsüne kavuşarak Sivas merkeze bağlanmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2020 sonuçlarına göre Yıldız Beldesi 2.095 nüfusa sahiptir. Beldemiz Sivas başta olmak üzere Tokat, İzmir, İstanbul gibi çeşitli şehirlere göç vermiştir. Yıldız Beldesi kütüğüne kayıtlı yaklaşık 10.000 bin civarında nüfus olduğu tahmin edilmektedir.

Gözünün nuru ellinin emeğine katıp el işlerine tatlı düşler içerisinde nakışlar düşüren, acılarıyla acılanıp, sevdalarıyla sevdalanan, birlikte omuz omuza verip halay çeken, birlikte ses sese verip türkü söyleyen, birlikte ekip biçen, harman aktaran insanların kardeş kardeşe dostça yaşadıkları bir belde…

Şirin bir tabiat köşesi… Yıldız Dağının çiçeklerin renk cümbüşünü, yeşilliğin doyumsuz tadını, Yıldız Barajı ve ırmağında tadına doyum olmayan lezzetli balıklarıyla bol bir yer..

Yöre insanı sevgi dolu, özlem dolu, yiğit insanı, acıya ve yokluğa sabretmesini bilen, uysal ve ağırbaşlı mütevekkil insanı, ama gerektiğinde vatanını ve inancını kanının son damlası gibi aziz bilen ve bu uğurda toplumuyla birlik ve beraberlik içerisinde olan bir belde.