05.01.2023 12:09

Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019


Yıldız Belediye Başkanı Mustafa Öztürk’ün ev sahipliğinde, MERDER ve Turhal Sivaslılar Derneğimiz öncülüğünde 07 Temmuz 2019 Pazar günü Yıldız Beldesi Akşehir Eski Yerleşim Yeri ve Şelalesinin bulunduğu değirmenaltı mevkisinde Sivas Valisi Salih Ayhan’ın katılımıyla "Sivas Tokat Buluşması" gerçekleştirildi.

Turhal Sivaslılar Derneği ve Meraküm ve Dumanlı Çayı Yöresi Belde ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MERDER) “Sivas-Tokat Buluşması” programında bir araya geldi.

Yıldız Beldesindeki düzenlenen etkinlikte konuşan MERDER Başkanı Mehmet Bediroğlu, “Tokat ve Sivas buluşmasının ilkini Kurtlapa’da yaptık. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz buluşmada amacımız birlik ve beraberliği sağlamaktır.” dedi.

Turhal Sivaslılar Derneği Başkanı Yusuf Daşkıran ise programın bundan sonra da Tokat'ta devam edeceğini söyledi.

Yıldız Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Öztürk de, Valimiz Salih Ayhan'ın bölgeye önem verdiğini belirterek festivale katılanlara teşekkür etti.

Turhal Kaymakamı Hemşerimiz Dr. Ahmet Süheyl Üçer ise ev sahipliğinden dolayı Yıldız Beldesine teşekkürlerini sundu. Sivas ve Tokat’ın kardeş şehirler olduğunu ifade eden Üçer, “Kâğıt üzerinde iki şehir arasında bir sınır olabilir ama aynı toprağın aynı kültürlerin insanlarıyız. Bugün bu güzel buluşmayla iki ilin kaynaşmasını sağlamaktayız. Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nden Tokat'a açılacak olan yol, Turhallılara ve Orta Karadeniz Bölgesine hizmet edecektir” dedi.

Yıldız Dağı Kayak Merkezi İki Şehrin Ortak Değeridir

Vali Salih Ayhan ise, “Sivas-Tokat kardeştir. Her iki şehir kültürüyle özüyle sazıyla, birlikteliğiyle çok güzel bir ortam oluşturmaktadır. Burada da bunun en güzel örneklerinden bir tanesini yaşıyoruz. İşte bu tür etkinlikler, festivaller değerlerimizi ortaya çıkarmaktadır. Bu bölgede bulunan Değirmenaltı Şelalesi’ni turizme kazandırmak için gerekli çalışmaları başlatarak, bu doğal güzelliği herkesin görmesini sağlayacağız” dedi.

Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nin Sivas'ın mülki sınırları içerisinde olsa da Tokat ile ortak bir değer olduğunu belirten Vali Ayhan, “Buraya gelen misafirlerin büyük bir çoğunluğunu da Tokatlı vatandaşlarımız oluşturmaktadır. En kısa sürede Tokat'ı Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezine yeni yol çalışmaları ile bağlayarak aradaki mesafeyi kısaltacağız. Yol çalışmaları bittiği zaman Tokat-Yıldız Dağı arası 60 km olacak.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Değirmenaltı Şelalesi gezilerek, turizme kazandırılması noktasında çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında SİVDAK Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü üyeleri Sivas merkezden Yıldız Beldesine kadar yürüyerek Sivas Tokat buluşmasına katıldılar. 

 Düzenlenen programa Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Sivas Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Turhal Belediye Başkan Vekili Bekir Ay, Tokat Esnaf Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Altuntas, Kayseri Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Y

www.yildizdagi.com www.yildizbeldesi.com

Yıldız Beldesi Sivas Sosyal Paylaşım Platformu 

https://www.facebook.com/yildizbeldesisivas