Yıldız Dağı - Sıcak Çermik ve Havaalanı Yolu


Haber Tarihi: 01 Haziran 2020

Yıldız Dağı - Sıcak Çermik ve Havaalanı arasındaki bağlantı yolunun yapımı için çalışmalara başlandı. Vali Salih Ayhan’ın katılımıyla toplam 57 km’lik projede 17 km'lik 1. etabın startı verildi.

Proje alanını inceleyerek Karayolları Sivas 16. Bölge Müdürlüğü ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Vali Salih Ayhan, daha sonra Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi girişinde katılımcılarla birlikte kurban keserek dua etti.

Bölgenin Cazibesi Artacak

Sivas’ın önemli bir projeyi daha kazanacağını belirten Sivas Valisi Salih Ayhan; “Türkiye’nin en genç kayak merkezi olan Sivas’ın parlayan yıldızı 2013 yılından beri kamu kurumlarımızla, emekçilerimizle ilmek ilmek dokunarak vatandaşlarımızın hizmetine sokuldu. Bir hayal daha gerçek oluyor. Sivas’ın parlayan yıldızıyla Sıcak Çermik arasındaki bağlantı yolu tüm Sivaslılar gibi beni de çok heyecanlandırıyor. Projenin tamamlanmasıyla bu bölgenin cazibesi daha da artacaktır." dedi.

2015 yılında Yıldız Dağı - Sıcak Çermik ve Havaalanı bağlantısıyla yolun turizm yolu ağına alındığını hatırlatan Vali Ayhan, “Projelendirme ve onay sürecinin ardından bugün kurbanımızı keserek işe başladık. Uzun soluklu hazırlık döneminde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 8 Şubat 2019 tarihinde ilimize teşrif eden Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla sürecin hızlandırıldığı projede, emeği geçen geçmiş dönem Başbakanımız Binali Yıldırım’a, geçmiş ve şimdiki Ulaştırma Bakanlarımıza, Bakanımız İsmet Yılmaz’a, Milletvekillerimize ve emekleri geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu projede ben çok heyecanlıyım, bölge halkı çok heyecanlı. Sivas’ın parlayan yıldızı bu projenin tamamlanmasıyla ülkemizde adından söz ettiren bir konuma gelecek ve çok önemli bir mesafe kat etmiş olacak.” İfade etti.

Sivas’ın Parlayan Yıldızı Değer Kazanmaya Devam Edecek 

Normalleşmenin ilk günü 1 Haziran tarihi itibariyle projeye başlamanın çok anlamlı olduğunu dile getiren Vali Ayhan, “Coğrafyası itibariyle zor ve meşakkatli bir bölge olsa da bölge halkının yaklaşımı, işi sahiplenmesi ve biran önce projenin bitmesi için fedakârlık yapmaları her şeyi kolaylaştırıyor. Bir yandan çalışmalara devam ederken bir yandan da kamulaştırma çalışmaları devam edecek. Bu noktada da bize destek olacaklarına, makul şeklide yaklaşacaklarına inanıyorum. Sivas’ın parlayan yıldızı değer kazanmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Vali Ayhan; “Birinci etap olan 17 km’lik kısımda çalışmalar büyük bir hızla başladı. Diğer etaplarında hazırlık çalışmaları sürüyor. İnşallah hiçbir duraksama olmadan, kazasız belasız şekilde projemizi nihayetlendireceğiz. Sıcak çermik bölgemizde de altyapı rehabilite ve rekreasyon çalışmalarımız devam ediyor. Altınkale gibi önemli projelerimiz ve tanıtımlarla bu bölgeyi ülke ve dünya gündemine hep birlikte taşıyacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.